Shōji Nishio 西尾昭二 sensei se narodil v prefektuře Aomori v roce 1927. Vstoupil do honbu dōjō koncem roku 1955. Před aikidō se věnoval jūdō, karate, iaidō a jōdō. Dovednosti, které si osvojil během tréninku těchto bojových umění hladce včlenil do svého specifického aikidō. Síla nutná pro aikidō jako budō. Musíme především rozlišovat mezi podstatou síly …
Zobrazit
Měsíc:Leden 2025
Zamyšlení nad smyslem výuky
Ocitneme-li se v pozici, kdy musíme prostřednictvím určených forem (kata) předávat kulturní odkaz, nezbytně si musíme zodpovědět některé otázky a vyjasnit si, čeho se vlastně snažíme dosáhnout.Toto je stručný přehled názorů, které zastává Pascal Krieger: Shintō musō ryū jō je zhruba 400 let stará japonská škola bojových umění. Po 30 letech jejího cvičení jsem se, …
Zobrazit
Večery s budō – Kyūdō (japonská lukostřelba)
Budō kenkyūkai se zaměřuje na prezentování tradičních japonských bojových umění v ČR formou, přednášek, ukázek, ale i praktických seminářů. A právě na jednu z těchto akcí vás zveme. Bude se jednat o přednášku s ukázkou, kterou jsme nazvali „Večer s budō“ tentokrát zaměřený na téma Kyūdō – japonská lukostřelba. Hlavním hostem večera bude Michal Pham, …
Zobrazit
Historie kyūdō
Zen ve stoje. Bojové umění, ve kterém člověk nemá protivníka kromě sebe sama. Vyžaduje co nejužší spojení těla, mysli a luku. Zásah samotný není cílem. Cílem je dokázat v sobě vždy a za všech okolností navodit stejný tělesný i duševní stav, aby se na nejmenší míru omezily faktory, které způsobují odchýlení šípu od cesty ke středu terče. Pak teprve je možné z japonského luku …
Zobrazit